عضویت در سایت ورود

Login

نام كاربري
رمز عبور
ياداوري
بازيابي رمز عبور!
بازيابي نام كاربري!

عضویت در سایت

فيلدهاي ضروري *
نام
نام كاربري
رمز عبور
Verify password
ايميل
Verify email

هفت سیـن سلامتـی

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

سلامتی یکی از نعمت های با ارزش خداست که حفظ آن از اهمیت زیــادی برخوردار است.
هفت سین سلامتی هفت اصلی است که رعایت آن به حفظ سلامت روحی و جسمی کمک کرده و باعث بهبود آن می شود.


1- سر زندگی و ﻧﺸﺎط
ﻧﺸﺎط و ﺷﺎداﺑﯽ ﺑﻪ ﺳﺒﺐ اﺛﺮات زﯾﺴـﺘﯽ ، رواﻧـﯽ و اﺟﺘﻤـﺎﻋﯽ ﺧﻮد، اﺣﺘﻤﺎل اﺑﺘﻼ ﺑﻪ اﻧﻮاع اﺧﺘﻼﻻت رواﻧﯽ، ﺑﻪ وﯾﮋه اﺿـﻄﺮاب و اﻓﺴﺮدﮔﯽ، را ﮐﺎﻫﺶ ﻣﯽ دﻫﻨـﺪ .
2- سحر خیزی
غلظت خون با سحرخيزي کاهش مي يابد و هورمون هاي ضدافسردگي در بدن انسان ترشح مي شود، به طوري که افراد سحرخيز کمتر دچار افسردگي مي شوند. سحر زماني است که اکسيژن خالص به سطح زمين مي رسد و اين هواي پاک و اکسيژن خالص براي سيستم بدن بسيار مفيد است.
این یک چیز شناخته شده‌است که اگر شب‌ها زود بخوابید و صبح‌ها زود از خواب بیدار شوید، بدنتان سالم خواهد ماند. با سحرخیزی خواهید توانست عادات سالمی را به برنامه‌ی روز خود بیفزایید. تمرینات ورزشی و وعده‌ی غذایی صبح زود، به شما کمک می‌کند تا اندامی متناسب داشته باشید.
3- ساده زیستی
همه اضطراب ها و نگرانی ها از دنیا و مظاهر آن است، که با ساده زیستی می توان آنها را برطرف کرد و به آسودگی دست یافت. امام علی (ع) می فرماید: «الرّغبةُ مفتاح النَصَب و مَطیّةُ التَعَب؛شیفتگی دنیا، کلید دشواری و مرکب گرفتاری است».

زندگی پر هزینه و تجملی است که خاطر انسان را به خود مشغول می کند، زیرا لازمه این زندگی، درآمد بالاست که تحصل آن، سعی خستگی ناپذیر می خواهد و همین تلاش بی وقفه، استراحت و لذت بردن از زندگی را از انسان سلب می کند.
4- سجده و ستایش خدا
سجده ستون مهره‌های بدن را تقویت کرده و دردهای سیاتیک را آرام می‌کند. سجده همچنین باعث افزایش جریان خون در سر شده که این امر با تغذیه این غدد باعث حفظ شادابی، زیبایی و طراوت پوست می‌شود.

سجده همچنین باعث آسودگی و آرامش در فرد شده و عصبانیت را تسکین می‌دهد. ایستادن در حالت نماز باعث تقویت حالت تعادلی بدن شده و قسمت مرکزی مخچه که محل کنترل اعمال و حرکات ارادی است را تقویت می‌کند و این عمل باعث


می‌شود فرد با صرف کمترین نیرو و انرژی به انجام صحیح حرکات بعدی بپردازد.
مدت زمان خواندن ذکر رکوع نیز باعث تقویت عضلات صورت و گردن، ساق پا و ران‌ها می‌شود و به این ترتیب به جریان خون در قسمت‌های مختلف بدن سرعت می‌بخشد. استحکام بخشیدن و تقویت عضلات پاها و ران‌ها، کمک به نفخ معده و روده، بهبود فتق، از خواص نشستن بعد نماز است .
به طورکلي تاثير دين و باورهاي ديني در سلامت فرد و جامعه بسيار پراهميت است. مطالعات انجام شده حاکي از آن است که مي توان در گرو اعتقادات و اعمال صالح و اخلاقي پسنديده به يک آرامش رواني دست يافت و انسان معتقد را به يک انسان سرزنده و بشّاش که هميشه در حال تلاش و تکاپوست درآورد که در ارتباط با جامعه خود است و در هر زمينه فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي سعي بر آن دارد که با توجه به توانايي هاي خودش بهترين باشد.
5- سازش
متخصصانى مثل پروفسور كارل‌شايت معتقدند، زمان حاضر زمانى است كه بايد پذيرفت: هنگام برنامه‌ريزى و تصميم‌گيرى‌هاى كلان در سطح جامعه، بايد به دنياى درون انسان ‌توجه بيشترى كرد. اينكه هر تغيير تازه‌ چه تأ‌ثيرى بر سلامت انسان ‌خواهد داشت. نكته مهم تقويت پيوندهاى عاطفى است. آدم‌هايى كه در زندگى خانوادگى‌شان خوشبختند و دوستان خوبى دارند، نه فقط سالم‌تر، كه بيشتر از سايرين هم دوستدار صلح و آرامشند.
6- سفره سالم
بسیاری از بیماری‌های ما از نوع تغذیه است و در عین حال درمان بسیاری دردها نیز در غذاهاست.
غذای سالم و به عبارت بهتر تغذیه سالم یکی از مهم‌ترین و شاید اساسی‌ترین راه دستیابی به سلامت جسم است گرچه در ارتقای سلامت روان نیز بی‌تأثیر نیست. برای خوشبخت بودن باید جسم سالم و روح آرامی داشت و اگر جسم‌مان را با خوردن
غذاهای مفید سالم نگه داریم در نتیجه روحی آرام و سرحال خواهیم داشت. آرامش فکر در واقع باعث نشاط و شادابی می‌شود و اگر با تحریکاتی که از سوی بدن به فرد منتقل شود این آرامش از دست برود، در نتیجه انسان نمی‌تواند با آرامش به تفکر بپردازد.
7- سوزاندن کینه ها
از لحاظ علمی ثابت شده کسانی که انسان های کینه جویی نیستند هم از سلامت روان بیشتری برخوردارند و هم با بخشایش دیگران سلامت روانی خود را ارتقا می دهند. افزایش اعتماد به نفس، بالارفتن انرژی های مثبت و کسب روحیه بهتر از عوارض بخشیدن دیگران است.
عفو و گذشت سبب سلامت روح و آرامش جان و در نتیجه، سبب طول عمر می شود. رسول اکرم(ص) می¬فرمایند:
«عفو و گذشت سبب سلامت روح و آرامش جان و طول عمر خواهد شد».
(هسته مشاوره منطقه 13)

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

شما اینجا هستید: Home مطالب آموزشی موفقیت هفت سیـن سلامتـی